لمینت

 اجرای لمینیت تکنیک بسیار موفقی است که برای اصلاح برخی مشکلات دندانهای جلو بکار می رود. لمینیت با روکش تفاوت اساسی دارد.


دندانپزشکان وقتی دندانی را روکش می کنند که قسمت عمده دندان از بین رفته باشد که شایع ترین حالت آن بعد از عصب کشی میباشولی هنگام استفاده از لمینیت اینگونه نیست. لمینیت لایه بسیار نازکی مانند ناخن مصنوعی میباشد که روی دندان گذاشته می شود.

دندانپزشکان هنگام گذاشتن روکش مجبور به تراش دندان به میزان 2میلیمتر می باشند تا فضای کافی برای روکش فراهم شود، ولی هنگام اجرای لمینیت از بافت دندان کاسته نمی شود و این نکته برای سلامت دندان حائز اهمیت است.
دو نوع لمینیت وجود دارد

۱ - مستقیم (با ساختار کامپوزیت)

۲ - غیر مستقیم (با ساختاری از جنس چینی porcelain)

هردو روش طرفداران خود را دارد و دندانپزشکان بر اساس شرایط فرد، یکی از دو روش را انتخاب می کنند.

 

نوع اول- مستقیم (با ساختار کامپوزیت) اجرای این روش در یک جلسه صورت می گیرد و ماده ای که استفاده می شودکامپوزیت (composite) نام دارد.

این ماده بصورت لایه لایه روی دندانها اضافه می شود، تا شکل مناسب دندانها ایجاد شود. از مزایای این روش اصلاح مشکلات احتمالی بصورت فوری و داخل مطب می باشد.

نوع دوم- غیر مستقیم (با ساختاری از جنس چینی porcelain) استفاده از این روش در 3 جلسه صورت می گیرد. جلسه اول قالب گیری، جلسه دوم امتحان لمینیت، جلسه سوم چسباندن.

نمونه غیر مستقیم (سرامیکی)

نمونه های مستقیم (کامپوزیتی)

 

 

 

 

 

 


از مزایای نوع لابراتواری، زمان کوتاهی است که داخل مطب روی فرد صرف می شود. ولی کل کار از قالب گیری تا تحویل یک هفته طول می کشد. ساختار نوع دوم از جنس چینی می باشد که در لابراتوار فرم داده شده، در کوره پخته و سپس روی دندان گذاشته می شود.

در نوع دوم اصلاح مشکلات احتمالی در لابراتوار صورت می گیرد. نوع اول بعلت اینکه در یک جلسه صورت می گیرد طرفداران بسیاری دارد.


نمونه های انجام شده در مطب دکتر مهدی زاده

 ۱-اصلاح نامرتبی دندانهای جلو (دریک جلسه بدون تراش و روکش)
۲- اصلاح ارتفاع دندانها در رابطه باهم (دریک جلسه بدون تراش و روکش)۳-اصلاح فاصله بین دندانهای جلو (دریک جلسه بدون تراش و روکش)۴ - اصلاح بدرنگی دندانهای جلو (دریک جلسه بدون تراش و روکش)۵ - اصلاح رابطه دندانهای بالا و پائین (دریک جلسه بدون تراش و روکش)۶ - گذاشتن دندانهای از بین رفته (دریک جلسه با استفاده از FRC)۷- تغییر شکل یک دندان به دندان دیگر (دریک جلسه بدون تراش و روکش)عکس بالا متعلق به فردی حدوداً 35 ساله می باشد که دندان شیری سمت راست خود را که با نقطه قرمز مشخص شده است ، از دست نداده و در سمت مقابل نیز بعد از دندان ثنایای مرکزی، دندان نیش قرار دارد(نقطه مشکی) و دندان ثنایای کناری حذف شده است. در عکس سمت راست، دندانهای شیری (نقطه قرمز) و نیش (نقطه مشکی) تبدیل به ثنایای کناری شده اند.

 

 

 

محل قرارگیری: لمینت